Aktualną wersję dokumentu można zobaczyć klikając tutaj w link.
ZASADY OBSŁUGI ZGŁOSZEŃ SYGNALISTÓW W URZĘDZIE GMINY KOZY OD 1 PAŹDZIERNIKA 2024 ROKU
Jesteś w posiadaniu informacji o naruszeniu prawa, do którego doszło lub może dojść, uzyskanej w kontekście związanym z pracą w Urzędzie Gminy Kozy lub współpracą z Urzędem? Ustawa z dnia 24 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów pozwala na zgłoszenie tego faktu, umożliwiając jednocześnie skorzystanie z ochrony, jaką daje status sygnalisty.
Zgłoszenia może dokonać każdy, kto posiada informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Np. sygnalistą może być:
" obecny lub były pracownik Urzędu;
" praktykant, stażysta;
" kandydat do pracy w Urzędzie, który uzyskał informację o naruszeniu prawa;
" przedsiębiorca wykonujący usługi na rzecz Urzędu;
" osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej - także przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług na rzecz Urzędu lub już po ich ustaniu.
W jaki sposób możesz to zrobić?
1. Zgłoszenia wewnętrzne mogą być dokonywane ustnie lub pisemnie.
2. Zgłoszenie wewnętrzne ustne może być dokonane:
1) za pośrednictwem nagrywanej linii telefonicznej tel. 33 829 86 60
2) za pośrednictwem nienagrywanej linii telefonicznej i dokumentowane jest w formie protokołu rozmowy, odtwarzającego dokładny przebieg tej rozmowy, sporządzonego przez wyznaczonego pracownika tel. 33 829 86 60
3) na wniosek sygnalisty podczas bezpośredniego spotkania zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania ww. wniosku. W takim przypadku za zgodą sygnalisty zgłoszenie jest dokumentowane w formie:
a) nagrania rozmowy umożliwiającego jej wyszukanie, lub
b) protokołu spotkania, odtwarzającego dokładny przebieg tego spotkania, przygotowanego przez pracownika, o którym mowa w § 4 ust. 4 pkt 3. Sygnalista może dokonać sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia protokołu spotkania poprzez jego podpisanie.
3. Zgłoszenie wewnętrzne pisemne może być dokonane w postaci papierowej lub elektronicznej.
4. Zgłoszenia wewnętrzne, o których mowa w ust. 3 mogą być zgłaszane poprzez kanały zgłoszeń funkcjonujące w Urzędzie, w szczególności:
1) za pomocą poczty elektronicznej na adres: sygnalista@kozy.pl,
2) w formie listownej na adres: Urząd Gminy Kozy, ul. Krakowska 4, 43-340 Kozy z dopiskiem na kopercie "zgłoszenie nieprawidłowości", "stanowisko ds. kadr- do rąk własnych",
Informację możesz zgłosić tylko imiennie, tj. podając swoje imię i nazwisko oraz adres korespondencyjny lub adres poczty elektronicznej. W trybie określonym w ustawie Urząd nie obsługuje zgłoszeń anonimowych.
Jakie naruszenia prawa możesz zgłosić?
Informacje o działaniu lub zaniechaniu , które jest niezgodne z prawem lub które ma na celu obejście prawa, w obszarze:
" korupcji;
" zamówień publicznych;
" usług, produktów i rynków finansowych;
" przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
" bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
" bezpieczeństwa transportu;
" ochrony środowiska;
" ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
" bezpieczeństwa żywności i pasz;
" zdrowia i dobrostanu zwierząt;
" zdrowia publicznego;
" ochrony konsumentów;
" ochrony prywatności i danych osobowych;
" bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
" interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
" rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
" konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela - występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w ww. punktach.
Kroki, które będą podjęte po przyjęciu zgłoszenia spełniającego wymagania określone w ustawie:
" otrzymasz potwierdzenie wpływu zgłoszenia (w terminie 7 dni);
" Urząd przeprowadzi tzw. działania następcze, w celu oceny prawdziwości informacji zawartych w zgłoszeniu oraz w celu przeciwdziałania naruszeniu prawa;
" otrzymasz informację zwrotną w terminie 3 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia.
Ochrona danych zawartych w zgłoszeniu sygnalisty
Dane osobowe sygnalisty, świadka, osoby dostarczającej dowodów lub informacji oraz osoby, której zarzuca się naruszenie prawa, są zachowywane w poufności i nie są udostępnianie innym pracownikom ani osobom trzecim, za wyjątkiem osób, którym dane należy udostępnić w celu prowadzenia czynności wyjaśniających związanych ze zgłoszeniem lub innych czynności wymaganych odrębnymi przepisami. Zgłoszenie sygnalisty jest obsługiwane wyłącznie przez osoby do tego upoważnione.
Z wewnętrzna procedurą dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych możesz zapoznać się klikając poniższy link
Pliki |
Procedura zgłoszeń.docx (54,01 kB) |
Procedura zgłoszeń.pdf (638,23 kB) |